Co wpływa na skuteczność email marketingu?

Sendy

Kampania e-mail marketingowa nie może być realizowana przypadkowo. Wszystko musi być dokładnie zaplanowane. Tak samo jak w przypadku każdej strategii marketingowej. Dlatego przygotowując kampanię dokładnie przemyśleć powinno się kilka czynników.

Po pierwsze określ cel kampanii

Pierwszym z nich jest cel kampanii e-mail marketingowej. Nie może być mowy o sukcesie kampanii jeśli na początku nie określimy jej celu. Co więcej, taka ocena w ogólne nie będzie możliwa. Trudno bowiem ocenić czy kampania była skuteczna jeśli w ogóle nie określiło tego czego się po kampanii spodziewamy. Cele kampanii mogą być różne. Może być to wzrost sprzedaży, może być to wygenerowanie większego ruchu na stronie lub pozyskanie określonych danych.

Nie tylko treść jest ważna

Poza określeniem celów kampanii e-mail marketingowej nie można zapomnieć także o samej formie mailingu. Forma wiadomości musi być dostosowana do grupy odbiorców. Przykładowo inną formę będzie miała wiadomość wysyłana do kadry kierowniczej z zaproszeniem na konferencję, a inna do konsumentów zachęcająca do wzięcia np. udziału w konkursie.

Grupa docelowa kluczem do sukcesu

Wspomniano o grupie docelowej. To trzeci niezwykle ważny element wpływający na skuteczność działań email marketingowych. Realizując wysyłkę musimy wiedzieć do kogo dokładnie ją wysyłamy. Nie może być to wysyłka masowa. Taki mailing będzie po prostu nieskuteczny. Dlatego przygotowując kampanię powinniśmy dokładnie targetować grupę docelową. Dzięki temu nasza wiadomość trafi dokładnie do tych osób, które są w gronie naszych zainteresowań. Będzie to miało bezpośredni wpływ na skuteczność kampanii email marketingowej.

Efekty krótkoterminowe

Oprócz określenia ogólnego celu kampanii, określić powinno się także efekty krótko terminowe. Przykładowo celem kampanii może być wzrost sprzedaży promowanego produktu. Do wysyłki z takim celem określić należy także efekty krótkoterminowe. Przykładami takich efektów mogą być np. liczba otworzeń maila, liczba kliknięć w call to action. Tego typu dane pozwolą nam na wprowadzanie poprawek w samej kampanii. Będzie się dobrze widzieć co działa, a co nie.

Wszystko po kolei i z głową

Wszystkie te elementy muszą składać się w jedną całość. Pominięcie jednego z nich może spowodować, że kampania będzie po prostu nieskuteczna. Poza wymienionymi wyżej czynnikami warto zwrócić uwagę jeszcze na takie elementy jak czas wysyłki wiadomości. Różne branże, różne grupy docelowe w innym czasie otwierają i czytają maile. Ważne jest także to czy wiadomość wysyłana jest do klienta biznesowego czy do osoby prywatnej. Jeśli nie wiemy jaki czas na wysyłkę będzie najlepszy można wykonać różnego rodzaju testy.

Narzędzia do kampanii emailowych

Realizację testów umożliwiają różnego rodzaju narzędzia do realizacji kampanii email marketingowych. Można skorzystać z takich programów jak Sendy, FreshMail, GetResponse, AWeber lub MailChimp. Dzięki nim wykonać można np. test A/B. Jest to najprostszy test stosowany w realizacji kampanii e-mail marketingowych. Polega ona na przygotowaniu dwóch różnych wysyłek. Jeśli chcemy określić w jakich godzinach nasza grupa docelowa częściej otwiera maile można jedną testową wysyłkę zrealizować np. w godzinach przedpołudniowych, a drugą w godzinach popołudniowych. Dzięki temu w prosty sposób sprawdzimy w jakim czasie maile są częściej otwierane.

Przed zakupem warto sprawdzić aktualne kupony rabatowe na program Sendy. Jest to szansa na jeszcze niższą cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *